VANAGAS (JASTRZĘBIEC)

Išsaugokime bajoriškąjį kultūros paveldą

Vanagas – bajorų giminių herbas. Žinomi herbo lenkiški pavadinimai:  Jastrzębiec, Bolesta, Boleścic, Kamiona, Ludbrza, Łazęki, Nagóra, Zarasy.

Herbo aprašas

Egzistuoja kelios herbo atmainos:

Mėlyname lauke auksinė pasaga grifais į viršų, joje auksinis kavalieriaus kryžius. Virš šalmo ant karūnos vanagas su auksiniais varpeliais prie kojų, dešinėje letenoje tokia pati auksinė pasaga su kryžiumi, kaip ant skydo.

Mėlyname lauke auksinė pasaga grifais į viršų, joje sidabrinė strėlė, lūžusi per plunksnas, atgaliu į viršų. Virš šalmo ant karūnos vanagas su auksiniu varpeliu prie kairės kojos, dešinėje letenoje tokia pati auksinė pasaga su strėle, kaip ant skydo.

Mėlyname lauke auksinė pasaga grifais į viršų, joje auksinis kavalieriaus kryžius, ant jo vanagas su auksiniu varpeliu ant kairės kojos ir auksiniu žiedu snape.  Virš šalmo ant karūnos toks pat vanagas.

Herbo kilmė

Seniausias antspaudas su šiuo herbu siekia 1319 m. Rašytiniuose šaltiniuose herbas Jastrzębiec minimas nuo 1335 m. Šis herbas populiarus ne tik Lenkijoje ir Lietuvoje, bet ir Austrijoje, Rusijoje, Kanadoje.