Herbas

Išsaugokime bajoriškąjį kultūros paveldą

Mūsų nariai


Herbas (lenk. herb, vok. Erbe 'palikimas') – valstybės, miesto, teritorinio vieneto, organizacijos, luomo, giminės, asmens skiriamasis ženklas, esantis

Herbo sudėtiniai elementai yra skydas, jame esanti heraldinė figūra, šalmas, antšalmis, išoriniai herbo papuošimai, titulo ženklai, devizai arba ordinai. Didelė reikšmė buvo skiriama skydui - matomiausiai ir reprezentatyviausiai herbo daliai. Tačiau, kai, vystantis karo technikai, mūšio lauke naudotis skydu nustota, skydas transformavosi į kartušą.

Lietuvoje ir Lenkijoje herbų skydai retai skaidomi į laukus, tačiau tai nepaprastai populiaru Vakarų Europos heraldikoje. Šalmai tapo labai svarbūs XIVa., antspauduose dažnai vaizduojami kartu su antšalmiais. Buvo naudojamos kelios šalmo (uždari, atviri, kūgio, dėžutės ir kt.) formos. Spalvos - metalai: auksas, sidabras ir spalvos (emalė)- raudona, žydra, žalia. Heraldinei spalvai taipogi priskiriamas ir šermuonėlio kailis. Lenkų ir lietuvių heraldikoje spalvinė herbų gama ilgai nebuvo pastovi. Dažnai kelios to paties herbo atmainos turėjo skirtingas heraldines spalvas. Atsiradus spaudai, heraldinės spalvos pradėtos žymėti sutartiniais juodai baltais grafiniais ženklais.

Heraldinė figūra atsirado kombinuojant įvairias linijas ir spalvas. Populiarūs ženklai buvo gyvūnai, žmogaus kūno dalys, ūkio reikmenys, ginkluotė, pastatai ar dangaus kūnai. Dažnai naudojami įvairių formų ir pavidalų kryžiai. Karūnos heraldikoje būna įvairių formų, pavidalų ir proporcijų. Lietuvių ir lenkų heraldikoje naudojamos keturios karūnų rūšys - bajoriška su trim, barono - su septyniais ir grafo - su devyniais smaigaliais, o taip pat kunigaikščio mitros. Praktikoje karūna buvo skirta geresniam antšalmio įtvirtinimui. Antšalmis įgavo beveik tokią pačią reikšmę kaip ir skydo heraldinė figūra. Vakaruose antšalmio naudojimo tradicija įsitvirtino XIIIa.viduryje. Antšalmius galime skirstyti į tautologinius (įtaisomus tiesiai ant šalmą vainikuojančių povo ar stručio plunksnų, erelio sparnų, trimitų, tiesiai virš šalmo), senuosius ženklus, perėjusius iš skydo į antšalmį, įv. atvaizdus, besisiejančius su giminės legenda, o taip pat su papuošimais, t.y. povo ar stručio plunksnomis (kilmingumo ženklais). Išoriniai herbo papuošimai kaspinai, įvairūs to meto madų įtakojami laikikliai, devizai ir pan.

Istorikė Sigita Gasparavičienė

http://www.archeonas.lt/index.php/mano-tyrinejimai/5-herbo-ostoja-aprasymas