Straipsniai

Išsaugokime bajoriškąjį kultūros paveldą

Žemaičių bajorų pažintis su Biržais

Joninių išvakarėse Žemaičių bajorų draugijos bajorai išvyko į pažintinę ekskursiją po Biržus. Jau tapo tradicija kartą per metus sėsti į autobusą ir aplankyti vieną ar kitą miestą ir taip, turiningai praleidus laiką, palinkėti vieni kitiems gražios vasaros.

Smegduobėmis ir aludarystės tradicijomis garsėjantis Biržų kraštas traukia įvairiais lankytinais objektais, tačiau juk visų per dieną neaplankysi. Sakoma, kad Biržų karšte yra apie 9000 karstinių įgriuvų, tačiau pati populiariausia, kurią aplankėme yra Karvės uola. Jos gylis siekia 12-13 metrų. Legenda byloja, kad prieš maždaug 200 metų kartu su žeme įgriuvo ir karvė, tad jai net paminklas pastatytas. Vietiniai juokauja, kad negali žinoti, kada po kojomis žemė atsivers. 

Tad nieko ilgiau nelaukdami nuvykome į Biržų pilį. Du kartus sugriauta ir atstatyta pilis sužavėjo savo muziejiniais eksponatais, išpuoselėta pilies teritorija, pritaikymu turistams. Žemaičių bajorams buvo įdomu išgirsti kadais Žemaitijos pakraščiu buvusio Biržų miesto įkūrimo istoriją, dvaro kultūrą.

                  Kirkilų apžvalgos bokštas

Nuostabus apylinkių vaizdas atsivėrė užkopus į 30 metrų aukščio apžvalgos bokšto aikštelę. Savo forma primenantis skęstančią valtelę bokštas pastatytas taip, kad iš paukščio skrydžio galėtum pamatyti galybę karstinių įgriuvų, virtusių ežerėliais. Kas užlipę į patį viršų, o kas ir ant žemės – žavėjomės vaizdingomis Biržų apylinkėmis.

Kelionėje būtų kažko trūkę, jei nebūtume aplankę „Rinkuškių“ alaus daryklos ir muziejaus. Šaunios gidės vedami apžiūrėjome gamyklą, diskutavome apie alaus gamybą senovėje ir dabar, smalsavome kodėl alui grojama klasikinė muzika.

 Linksmasis Žaldokas su gide ne tik vaišino įvairiai alaus gamybai paruoštais grūdais, bet ir pasakojo apie alaus rūšis, jo pateikimo tradicijas ir koks yra alaus išnešiotojų darbas. Degustuodami alų su specialiai prie rūšies priderintais užkandžiais mokėmės atskirti kuom jie skiriasi.

Pažintis su Biržais ir biržietiškomis tradicijomis paliko gerą įspūdį, tad palinkėję gidams ir Žaldokui sėkmės atsisveikinome su šiuo nepaprasto kraštovaizdžio kraštu įsmeigdami ženklelį į Lietuvos žemėlapį, pažymėdami, kad „Rinkuškėse“  apsilankė bajorai  iš Žemaitijos.

Žemaičių bajorų draugijos informacija