Straipsniai

Išsaugokime bajoriškąjį kultūros paveldą

Ž.Kriūkaitės-Juciuvienės tekstilės interpretacijos: nuo asmeninių jausmų iki tautinio prieskonio kūrinių

Ž.Kriūkaitės-Juciuvienės tekstilės interpretacijos: nuo asmeninių jausmų iki tautinio prieskonio kūrinių

07 Vas 2014

 

Projektas „Telšių krašto slėpiniai“, iš dalies remiamas Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo, pristato

žemaičių krašto menininkę Žydrūnę Kriūkaitę – Juciuvienę, neseniai Vilniaus dailės akademijos (VDA) Telšių galerijoje pakvietusią į antrąją personalinę parodą „MA(O)NOCHROMIJA, – JOS – kas tai?“

Paskui studentus

 Pristatydama parodos autorę ir sveikindama susirinkusiuosius į Žydrūnės Kriūkaitės – Juciuvienės tekstilės parodą, VDA Telšių galerijos vedėja Genovaitė Lukauskytė kalbėjo: „Tai labai gerai Telšių bendruomenei žinoma dama, žmona, mama, dėstytoja. Dar visai neseniai tokia mergaičiukė praeidavo Kęstučio gatve. O štai šiandien ji visus mus pakvietė į antrąją personalinę parodą.“ Vedėja susirinkusiems priminė, jog parodos autorė nuo 1993 m. dalyvaujanti įvairiose kolektyvinėse parodose. Pirmąją personalinę parodą ši menininkė buvo surengusi prieš dešimtmetį. Be to, Ž.Kriūkaitė-Juciuvienė turinti didelę darbo su studentais patirtį. „Visai neseniai šioje salėje buvo eksponuojami dėstytojos Žydrūnės Kriūkaitės-Juciuvienės studentų darbai. Dabar čia savo subtilius darbus rodo pati dėstytoja. Matau tokį prasmingą tęstinumą,“ – sakė G.Lukauskytė. Vedėja pabrėžė, kad menininkės darbų paroda Telšiuose neužsibus, keliaus į kitus miestus. Planuojama, jog vasarą bus eksponuojama Vilniaus dailės akademijos Tekstilės galerijoje. O iki to laiko esą bus dar daug naujų sumanymų, plenerų, projektų…

Šaknys

 Žemaičių bajorų draugijos kanclerė Stasė Jokšienė savo atstovaujamos organizacijos vardu pasveikino menininkę, įteikė dovanėlę ir pabrėžė, jog visais laikais žemaičių bajorija nešė šviesą, nešė meną, patys buvo gabūs ir globojo gabius menininkus. Pasak kalbėtojos, Ž.Kriūkaitė-Juciuvienė esanti iš bajorų Vaitkevičių giminės. Bajorų atstovė palinkėjo menininkei savo darbais gražinti žemaičių žemę.

 

Tradicijos ir modernumo sankirtos

 Petras Šaulys, pristatydamas parodą, pasidalijo savo asmeniniu potyriu: „Iš pradžiųpažiūrėjau į šiuos darbus, pamaniau, kaip jie čia atrodys. Paskui žiūriu, kad šie kūriniai tiesiog „sulipo“ į sienas. Autorė išlieka savimi, šiuolaikiška, santūri.“ Pasak P.Šaulio, menininkė savo kūriniuose spalvų beveik nenaudoja, vienintelis linksmesnis parodos akcentas – drąsiai įvesta raudona spalva kiek ironiškame kūrinyje „Simbolis“. „Monochromija“ išauga iš paprastos pirminės, baltos spalvos per pilkus pustonius. Iš pirmapradžio minimalistinio formato, kaip sakė parodą pristatęs menininkas P.Šaulys, autorė prognozuoja, jog ateityje galbūt išvysime ir kitokių jos darbų, peržengsiančių minimalistinę ribą. „Taigi pateikia intrigą ir viltį. Šitokie estetiniai žingsniai įpareigoja ateičiai. Autorė tarsi panyra savo darbuose. Josautorinis braižas – lakoniškais dygsniais audžia minimalistinę pasaulėjautą, tarsi sudygsniuotas autorės požiūris į erdvę, estetiką, meną,“ – sakė P.Šaulys, palinkėjęs menininkei ir toliau rengti tokių jautrių parodų, tokių kūrinių, kuriuose nemažai tapatumo su VDA Telšių fakulteto dėstytojais, jų darbais. „Yra atminties, prisilietimo, sąryšio su mokykla, tačiau menininkė kartu išlieka ir savimi“, – akcentavo kalbėtojas.

Žodžio ir vaizdo dermės

 Intriguojantį, daugiaprasmį parodos pavadinimą „MA(O)NOCHROMIJA, – JOS – kas tai?“, parodos genezę geriausiai gali atskleisti jos autorė, neabejotinai turinti ir žodžio valdymo talentą, subtiliai jaučianti ir atskleidžianti prasmės gelmes. „Mono – mano – chroniška – terminai, besiasocijuojantys su asmeniškumu, liguistumu, lėtiniu besitęsiančiu periodu, monotonija… Tai ir galima įžvelgti mano antrojoje personalinėje parodoje. Atėjo laikas ištraukti iš dėžučių ir lentynų tai, kas kurta keletą metų, kas lyg subrendę laukia savojo pavasario. Lygiai prieš dešimtmetį įvyko pirmoji mano paroda. Tikiuosi, jog kitos neteks taip ilgai laukti,“ – šypsojosi parodos atidaryme menininkė Ž.Kriūkaitė-Juciuvienė.

Pasak menininkės, kuri yra baigusi tekstilės specialybę, antrojoje personalinėje parodoje eksponuojami darbai, sukurti per pastaruosius penkerius metus. Yra darbų, užbaigtų vos prieš porą savaičių

„Monochrominis koloritas – patogus ir nekankinantis pasirinkimuose, nekeliantis didesnių kūrybinių kančių, atsirado mano kūryboje staiga, ir, tikiuosi, trumpam… Tai lyg tam tikro pesimistinio periodo įprasminimas, kuris lydi šiuo metu. Niekad nesistengiau atitolti nuo tradicinių tekstilės meno technikų: audimo, nėrimo, mezgimo, tačiau netikėtai eksperimentų kelyje gimė ir man neįprasta – flizalino klijavimo technologija. Prisijaukinau šią minkštą, jaukią, plačių galimybių išraišką ir šioje parodoje pateikiu keletą kūrybinių bandymų. Tai lyg žaidimas šešėlinio teatro personažais, visuomet paslaptingais ir iki galo nepažintais… Pasirinkdama temas, visad vadovaujuosi pirminiu įspūdžiu, apėmusiu išgirdus tam tikrą temą ar frazę, iš to ir išsivystė jų įvairovė: nuo asmeniškų jausmų interpretacijų iki globalesnių, tautinį prieskonį turinčių kūrinių. Raudonasis parodos eksponatas – vienintelis ryškios dėmės akcentas, kurį suprantu ir juo įprasminuemale terminą – visuotinai suprantamą moteriškumo schemą, kuria varijuojama nuo aukštosios mados iki tualetų ženklinės simbolikos. Parodoje eksponuoju darbus, sukurtus ankstesniais metais ir atsiradusius visai neseniai. Pastebėjau, kad formatų atžvilgiu imuosi vis labiau maksimalizuotis – nuo ankstesnių – mikro pereinu link midi, ateityje galbūt rasis ir maxi dydžiai?,“ – teigė Ž.Kriūkaitė-Juciuvienė.

Apie menininkę

 Žydrūnė Kriūkaitė – Juciuvienė gimė, augo ir mokėsi Telšiuose. Studijavo Vilniaus dailės akademijoje Tekstilės katedroje. Po studijų baigimo grįžo į Telšius ir ėmė dirbti dabartiniame VDA Telšiųfakultete Aprangos ir mezgimo dizaino specialybės dėstytoja. „Dirbu iki šiol ir esu tuo patenkinta… Su tekstile draugauju nuo pat studijų metų – pirmosios kolektyvinės parodos 1993 m. Nuolat pateikiu savo kūrinių įvairių konkursų, parodų rengėjams, dalyvauju bendruose tekstilininkų ir ne tik renginiuose Lietuvoje bei užsienyje. Pastaruosius devynerius metus gyvenimą ir kūrybą tęsiu Klaipėdoje,“ – taip save parodos atidaryme pristatė menininkė.

Žydrūnės Kriūkaitės-Juciuvienės paroda „Manochromija“ VDA Telšių galerijoje veiks iki vasario 13 d.

Lina Dijokienė