Straipsniai

Išsaugokime bajoriškąjį kultūros paveldą

Bajorai Naujuosius metus sutiko Urvikiuose

Bajorai Naujuosius metus sutiko Urvikiuose

 

Žemaičių bajorų draugijos nariai turi keletą tradicijų, kurių laikosi metai iš metų. Viena iš jų – sutikti Naujuosius metus vasario pradžioje. Taip šiemet sutapo, kad, artėjant Naujųjų metų sutikimo datai pagal kinų kalendorių, Žemaičių bajorų draugijos nariai Drakono metus sutiko Urvikiuose, Mažeikių rajone.

Džiugu, kad 2024-ieji Telšių rajono savivaldybės tarybos sprendimu yra paskelbti Žemaitiško rašto metais, tad bajorai, atiduodami duoklę žemaitiškumui, naujametę šventę surengė žemaitišką. Urvikių kultūros centro darbuotojai žemaitiškai
parodė teatralizuotą mokomąją programą „Duonos kelias“. Visi bajorai dalyvavo duonos kepimo procese ir duonos pagerbimo ritualuose. Susipažinome su autentiškai atkurta XIX a. mūsų krašto valstiečio trobos aplinka, valstiečių buityje gyvavusiomis tradicijomis ir papročiais. Kol duona kepė, pasivaišinome senoviniais valgiais. Mus linksmino liaudiškos muzikos kapela, tad visi dainavome liaudiškas dainas ir šokome liaudiškus šokius. O visos šventės pagrindinis tikslas buvo iškepti duonelę. Savo rankomis suminkę kepaliukus, kantriai laukėme, kol duonelė iškeps. Ir tikrai kiekvienas su didžiuliu malonumu laužė ir ragavo šiltos, kvapnios duonos gabalėlį.

Bendrystė ir noras susiburti įvairiomis progomis – Žemaičių bajorų draugijos narių stiprybė. Susirinkę ne tik pasilinksminome, bet ir aptarėme šių metų veiklos planus. Džiaugiamės, kad kasmet kreipiasi vis naujos šeimos, kurios, sužinojusios apie savo bajorišką kilmę, nori atkurti bajorystės statusą ir prisijungia prie Žemaičių bajorų draugijos.

Kartu turiningai leisdami laiką, bajorai vieningai sutarė, kad ir linksmesniais, ir sunkesniais metais jiems labai tinka posakis „Kas bus, kas nebus, bet žemaitis nepražus“.

Žemaičių bajorų draugijos informacija